
2024 m. lapkričio – 2025 m. gegužės mėnesiais 3 ir 4 klasių mokiniai iš Vilniaus r. Kalvelių „Aušros“ gimnazijos, vadovaujami mokytojų Anos Kairienės ir Jolantos Pašutienės, aktyviai dalyvavo tarptautiniame eTwinning projekte „Let’s exchange our cultures!“ („Keiskimės savo kultūra!“). Prie šio projekto prisijungė mokiniai ir mokytojai net iš aštuonių Europos šalių: Lenkijos, Graikijos, Rumunijos, Italijos, Turkijos, Čekijos, Ispanijos ir Suomijos. Projektas buvo skirtas tarpkultūriniam bendravimui ir šventinių tradicijų pažinimui. Tai buvo puiki galimybė dirbti tarptautinėje komandoje ir integruoti tarpkultūrinį ugdymą į įvairių mokomųjų dalykų pamokas ir klasės valandėles.
Įgyvendinant projekto tikslus ir uždavinius buvo siekiama supažindinti mokinius su skirtingų Europos šalių Kalėdų ir Velykų tradicijomis bei pristatyti savo šalies šių švenčių papročius, ugdyti jų atvirumą kitoms kultūroms, lavinti gimtosios bei anglų kalbos vartojimo įgūdžius, tobulinti IKT gebėjimus, skatinti bendravimą ir bendradarbiavimą.
Lapkričio mėnesį projektas buvo pradėtas nuo mokytojų ir mokinių prisistatymų virtualioje erdvėje. Mokiniai trumpai pasakojo apie save, savo pomėgius, miestą ir mokyklą. Surinkus dalyvių adresus, visi ėmėsi kūrybinio darbo – gamino kalėdinius atvirukus, kuriuos vėliau išsiuntė partneriams į užsienį. Ši veikla suteikė daug džiaugsmo tiek kuriant, tiek vėliau gaunant atvirukus iš kitų šalių.
Gruodį projekto dalyviai gilinosi į Kalėdų tradicijas – kiekviena šalis parengė pristatymus apie tai, kaip švenčiamos Kalėdos jų kultūroje: nuo eglutės puošimo iki kalėdinių valgių. Mokiniai taip pat įrašė kalėdines giesmes savo gimtąja kalba. Projekto kulminacija šį mėnesį tapo bendros kalėdinės dainos anglų kalba pasirinkimas ir įrašymas – tai buvo bendras visų šalių dalyvių produktas, kuris simboliškai suvienijo kultūras per muziką.
Sausį ir vasarį mokiniai sukūrė daugiakalbį Kalėdų mini žodynėlį, kuriame buvo pateikti svarbiausi šventiniai žodžiai ir frazės visomis projekto kalbomis. Taip pat visi kartu kūrė bendrą tradicinių kalėdinių receptų elektroninę knygą, kurioje dalijosi nacionalinių patiekalų nuotraukomis, receptų aprašymais. Šis produktas padėjo mokiniams suvokti, kaip skirtingai, bet kartu ir panašiai švenčiamos Kalėdos visoje Europoje.
Kovo–balandžio mėnesiais veiklos buvo skirtos Velykoms. Mokiniai domėjosi ir pristatė savo šalies Velykų papročius: kaip dažomi kiaušiniai, kokie patiekalai valgomi, kokie simboliai naudojami šventėje. Įdomiausia šio etapo dalis buvo nuotolinis susitikimas su Rumunijos mokiniais ir jų mokytojomis. Susitikimo metu vaikai ne tik pristatė lietuviškas Velykų tradicijas, bet ir susipažino su Rumunijos Velykų papročiais bei gyvai bendravo su bendraamžiais iš kitos šalies.
Gegužės mėnesį projektas buvo apibendrintas. Mokiniams buvo pristatyti eTwinning „TwinSpaces“ erdvėje patalpinti visi projekto metu sukurti darbai: atvirukai, piešiniai, bendra receptų knyga, giesmių įrašai, žodynėlis. Vaikai dalijosi įspūdžiais, ką sužinojo apie kitų šalių kultūras, kas labiausiai nustebino ar patiko. Visi dalyviai gavo pažymėjimus, o projekto rezultatai buvo pristatyti gimnazijos bendruomenei.
Šis projektas buvo vertinga patirtis visiems dalyviams. Mokiniai sužinojo ne tik apie šventes, bet ir apie tarpkultūrinį bendravimą, suprato, kaip svarbu gerbti ir domėtis kitų šalių papročiais. Jie patobulino kalbinius, kūrybinius ir skaitmeninius įgūdžius, o svarbiausia – patyrė džiaugsmą bendraudami su bendraamžiais iš kitų Europos šalių.
„Let’s exchange our cultures!“ – tai daugiau nei projektas, nes kultūros įvairovė – tai turtas, o bendravimas – tiltas tarp žmonių ir tautų. Tai gyvas, įtraukiantis ir prasmingas mokymosi būdas, kuris ugdo ne tik žinias, bet ir vertybes: draugystę, pagarbą, atvirumą ir bendrystės jausmą.
Pradinio ugdymo mokytojos metodininkės Ana Kairienė ir Jolanta Pašutienė










